Kontakt

Zapraszamy do kontaktu firmy oraz Klientów indywidualnych zainteresowanych szeroko pojętą usługą czyszczenia suchym lodem.

DiB Technology Wojciech Brudny

ul. Stara Droga 1, 32-600 Oświęcim

telefon: 888 116 819/ 531 412 459 

email: dibgazik@gmail.com

godziny otwarcia

Pn-Pt.: 7.00-16.00
Sobota: 8.00 – 13.00

Skontaktuj się z Nami

Zapraszamy do kontaktu z Naszą firmą poprzez formularz kontaktowy.

Najczęściej zadawane pytania

Biorąc pod uwagę specyfikę zagadnień związanych z techniką czyszczenia suchym lodem, postanowiliśmy umieścić najczęściej zadawane pytania przez osoby zainteresowane tą metodą czyszczenia strumieniowego.

Jak wyceniamy usługę?

Najważniejsze dla nas jest zrozumienie potrzeb naszych klientów, dlatego koszt usługi czyszczenia suchym lodem ustalany jest indywidualnie.

Z uwagi na to, że każde zlecenie jest inne, przy wycenie bierzemy pod uwagę:

– rodzaj podłoża i rodzaj zabrudzeń (wpływ na zużycie suchego lodu)

– dostępność przyłącza sprężonego powietrza o odpowiednych parametrach (w razie potrzeby posiadamy sprężarki)

– skomlikowanie kształtu i profili powierzchni

– dostępnośc do powierzchni/ maszyn i elementów czyszczonych

Ważnym sapektem przy wycenie jest wizja lokalna, podczas której konsultujemy z klientem problem i omawiamy strategie dzialania.

Jest to opcja głównie dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw.

Klientom indywidualnym proponujemy inne rozwiązania, głównie wycenę w oparciu o roboczogodzinę lub cenę za element itp.

Jak działa czyszczenie suchym lodem?

W metodzie tej jako medium stosuje się suchy lód, czyli stałe granulki dwutlenku węgla (CO2 -79 st. C) lub mikrocząsteczki, które wydmuchiwane z ogromną prędkością, uderzając w zabrudzoną powierzchnię powodują pęknięcie cząstek brudu a następnie efekt sublimacji, a więc (odparowania suchego lodu). Objawia się to mikrowybuchem a w konsekwncji oderwaniem brudu od podłoża. Główną rolę odgrywają tutaj 3 czynniki: efekt kinetyczny, niska temperatura suchego lodu i odparowanie suchego lodu a więc przejście z formy stałej w gazową co objawia sie mikrowybuchem.

Jakim dysponujemy sprzętem?

– Wszystkie prace i usługi czyszczenia suchym lodem wykonujemy na nowoczesnych i wydajnych urządzeniach marek Cold Jet i IceTech.

– Aby uzyskać wysoką klasę sprężonego powietrza pozbawionego wilgoci i olejów, stosujemy profesjonalne osuszczacze ziembnicze.

– Pracujemy na dyszach wysokiego i niskiego przepływu, zagięte 45 i 90 stopni, dysze szerokie płaskie, dysze okrągłe puktowe o dużej wydajności – odpowiednie dla różnych zadań.

– Węże na sprężone powietrze o średnicy 1.5 cala i długości ok 200m pozwalają nam działać bez straty ciśnienia nawet na sporych odległościach od stanowiska sprężonego powietrza.

– Pozostałe kacesoria jakimi dysponujemy w trakcie prac, są to podstawowe i specjalistyczne środki chemiczne, narzędzia i urządzenia.

Jesteśmy przygotowani i gotowi by podejmować nawet najbardziej wymagające zadania!!!

Branżowe zastosowania dla suchego lodu

Zastosowanie suchego lodu i zastąpienie nim tradycyjnych metod czyszczenia, to coraz bardziej popularna metoda utrzymania czystości, dłuższej żywotności i lepszej jakości maszyn na zakładzie. Suchy lód dzięki efektowi sublimacji nie pozostawia odpadów wtórnych, nie uszkadza powierzchni i ma nieograniczone możliwości.

Dlatego czyszczenie suchym lodem sprawdza się praktycznie w każdej branży.

– Utrzymanie ruchu i konserwacja

– Drukarnie i poligrafia

– Czyszczenie instalacji elektrycznych, szaf sterowniczych

– Utrzymanie i czyszczenie systemów wentylacyjnych, nagrzewnic na halach, naprawa lameli

– Renowacja zabytków

– Branża spożywcza

– Formy odlewnicze, czyszczenie kanałów

– Czyszczenie silników elektrycznych, spalinowych, skrzyni biegów

– Usuwanie skutków pożarowych, ozonowanie

– Czyszczenie i renowacja drzwi, futryn, postarzanie drewna

– Przemysł odlewniczy

– Czyszczenie lakierni

– Czyszczenie stołów spawalniczych, kompletnych boxów spawalniczych

– Przemysł drzewny, usuwanie klejów, zywic, środków chemicznych

– Czyszczenie przemysłowe (hale produkcyjne) pasków na jezdni, ścianach, informcji i graffiti

– Przemysł budowlany, czyszczenie maszyn i urządzeń ciężkich

Klient indywidualny, zgodnie z zamówieniem

Jakie posiadamy uprawnienia?

Aby sprostać oczekiwaniom klientów i dostosować swoją pracę do obowiązujących przepisów prawa pracy/ BHP itd, posiadamy szereg uprawnień i zezwoleń do pracy przy suchym lodzie m.in:

– uprawnienia do pracy na wszystkich rodzajach wzwyżek, podnośnikach – ABC

– uprawnienia do pracy na wysokościach z obsługą uprzęży, pasów ochronnych itp.

– uprawnienia do pracy z narzędziami pirotechnicznymi

– ocena ryzyka w pracy na urządzeniach, maszynach, pojazdach z uwzględnieniem czyszczenia suchym lodem

– uprawnienia SEP E-1 eksploatacja

– uprawnienia SEP D-1 dozór

– certyfikat dla firmy DiB Technology, uprawniający nas do pracy na urządzeniach do czyszczenia suchym lodem w różnych branżach – wydany przez 5 instytucji.

Dla klienta wystawiamy także atest i certyfikat jakościowy na produkt – suchy lód.

Co to jest suchy lód?

Suchy lód to sprasowany dwutlenek węgla w postaci stałej o temperaturze – 78,9 st. C . Najczęściej są to granulki lub mikrocząsteczki o średnicy od 3 mm do 0,3 mm. Suchy lód charakteryzuje sie tym, że w momencie uderzenia w zabrudzoną powierzchnię, sublimuje a więc odparowuje. 

Czy czyszczone elementy wymagają demontażu?

Czyszczenie suchym lodem jest to proces suchy, który nie narusza struktury powierzchni dzięki temu można czyścic elementy na miejscu bez demontażu i podczas pracy urządzenia. W zakładach gdzie pracuje się na formach wtryskowych jest to szczególnie ważny aspekt ponieważ nie trzeba demontować form w celu ich oczyszczenia. Znacząco skraca to przestoje w procesie produkcyjnym i eliminuje czas i zasoby potrzebne do wykonania tej operacji według dotychczasowej procedury.

Co można czyścić suchym lodem?

Czyszczenie suchym lodem to metoda, którą stosuje sie w bardzo wielu branżach. Dzięki swoim zaletom znajduje zastosowanie w branży automotive, odlewnictwie, branży form wtryskowych, konserwacjii zabytków, mikroelektronice itd. Wszędzie tam gdzie precyzja i porządek mają znaczenie suchy lód świetnie się sprawdzi. Dodatkowo suchy lód dopuszczony jest do pracy z żywnością (Certyfikat Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności 22000) dlatego idealnie sprawdza się w procesie czyszczenia linii produkcyjnych i urządzeń w branży spożywczej i farmaceutycznej. Podsumowując czyszczenie suchym lodem to bardzo skuteczna metoda czyszcząca od lekkich zabrudzeń po ciężkie zabrudzenia przemysłowe.

Gdzie stosować czyszczenie suchym lodem?

Suchy lód jest miękki, nie palny, nieprzewodzący i zdrowy dla środowiska. Nie powoduje korozji i mikrouszkodzeń materiału, nie pozostawia dodatkowego brudu, jest też łatwy do przechowywania. Metodę czyszczenia suchym lodem można stosować m.in. w procesach: usuwania klejów, ogólnego czyszczenia sprzętów, czyszczenia form wtryskowych, renowacji zabytków, usuwaniu pleśni i brudu ze ścian, usuwania farb i graffiti z elewacji, renowacji drewna, czyszczenia przewodów elektrycznych i urządzeń energetycznych, szaf sterowniczych i bezpiecznikowych i rozdzielnic elektrycznych, czyszczenia powierzchni delikatnych i polerowanych bez matowienia powierzchni.

Przewaga suchego lodu nad piaskowaniem...

Czyszczenie suchym lodem ma wiele podobieństw z metodą piaskowania lub śrutowania, ale różni się od niego pod kilkoma kluczowymi względami. Suchy lód jest mniej agresywny, co oznacza, że jest bardzo skuteczny, ale nie jest metodą ścierną. Piaskowanie może profilować powierzchnie, co oznacza, że może zużywać powierzchnię, którą się czyści. Dodatkowo w piaskowaniu ścierniwo stanowi zagrożenie dla operatora, wadą też jest powstawanie pyłów, a więc odpadów, które należy po czyszczeniu zutylizować. W przypadku suchego lodu po przejściu z fazy stałej w lotną odparowuje a powierzchnia bez odpadów wtórnych, jest odtłuszczona, czysta i gotowa do kolejnych prac.

Ile trwa czyszczenie suchym lodem?

Pojedyńczy element, skomplikowane urządzenia czy linie produkcyjne – trudno oszacować dokładny czas potrzebny do całkowitej eliminacji brudu. Wpływ na czas mają przede wszystkim takie czynniki jak: skomplikowanie zadania, rodzaj czyszczonej powierzchni, wielkość i gabaryt czyszczonych elementów, poziom zabrudzenia, lokalizacja itd. 

Czy czyszczenie suchym lodem a piaskowanie to ten sam proces?

Czyszczenie suchym lodem i piaskowanie są to metody czyszczenia strumieniowego. W piaskowaniu materiał ścierny to przede wszystkim piasek, soda, szkło. Efektem jest naruszenie struktury materiału i pozostawienie porowatej powierzchni. Nie ma możliwości aby stosować tą metodę na urządzeniach i elementach mechanicznych bez rozkręcania i zabezpieczania powierzchni przed uszkodzeniem, piaskowanie generuje także bardzo duże odpady. 

Czyszczenie suchym lodem to metoda czyszcząca, której głównym zadaniem jest usunąć zabrudzenia nie naruszając powierzchni. W tej metodzie medium to granulki suchego lodu, które w kontakcie z podłożem odparowują. Dzięki efektowi sublimacji przechodzą z formy stałej do gazowej, objawia się to mikro wybuchem i oderwaniem brudu od powierzchni. 

Podsumowując

Obie metody czyszczące maja podobną zasadę działania, ale zupełnie inne zastosowanie.