Kontakt

Zapraszamy do kontaktu firmy oraz Klientów indywidualnych zainteresowanych szeroko pojętą usługą czyszczenia suchym lodem.

DiB Technology Wojciech Brudny

ul. Stara Droga 1, 32-600 Oświęcim

telefon: 888 116 819/ 722 130 980

email: dibgazik@gmail.com

godziny otwarcia

Pn-Pt.: 7.00-16.00
Sobota: 8.00 – 13.00

Skontaktuj się z Nami

Zapraszamy do kontaktu z Naszą firmą poprzez formularz kontaktowy.

Najczęściej zadawane pytania

Biorąc pod uwagę specyfikę zagadnień związanych z techniką czyszczenia suchym lodem, postanowiliśmy umieścić najczęściej zadawane pytania przez osoby zainteresowane tą metodą czyszczącą.

Co to jest suchy lód?

Suchy lód to sprasowany dwutlenek węgla w postaci stałej o temperaturze – 78,9 st. C . Najczęściej są to granulki lub mikrocząsteczki o średnicy od 3 mm do 0,3 mm. Suchy lód charakteryzuje sie tym, że w momencie uderzenia w zabrudzoną powierzchnię, sublimuje a więc odparowuje. 

Co można czyścić suchym lodem?

Czyszczenie suchym lodem to metoda, którą stosuje sie w bardzo wielu branżach. Dzięki swoim zaletom znajduje zastosowanie w branży automotive, odlewnictwie, branży form wtryskowych, konserwacjii zabytków, mikroelektronice itd. Wszędzie tam gdzie precyzja i porządek mają znaczenie suchy lód świetnie się sprawdzi. Dodatkowo suchy lód dopuszczony jest do pracy z żywnością (Certyfikat Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności 22000) dlatego idealnie sprawdza się w procesie czyszczenia linii produkcyjnych i urządzeń w branży spożywczej i farmaceutycznej. Podsumowując czyszczenie suchym lodem to bardzo skuteczna metoda czyszcząca od lekkich zabrudzeń po ciężkie zabrudzenia przemysłowe.

Ile kosztuje czyszczenie suchym lodem?

Ostateczny koszt usługi czyszczenia suchym lodem uzależniony jest od kilku czynników m.in.: ilości zużytego suchego lodu, roboczo-godziny operatora, poziomu skomplikowania zadania, kosztu pracy sprężonego powietrza, innych środków potrzebnych do usunięcia cięzkich zabrudzeń i efektu końcowego.

Z reguły wycena usługi polega na wstępnych oględzinach u klienta i na tej podstawie oszacowania kosztów.

Jak działa czyszczenie suchym lodem?

W metodzie tej jako medium stosuje się suchy lód, czyli stałe granulki dwutlenku węgla (CO2 -79 st. C) lub mikrocząsteczki, które wydmuchiwane z ogromną prędkością, uderzając w zabrudzoną powierzchnię powodują pęknięcie cząstek brudu a następnie efekt sublimacji, a więc (odparowania suchego lodu). Objawia się to mikrowybuchem a w konsekwncji oderwaniem brudu od podłoża. Główną rolę odgrywają tutaj 3 czynniki: efekt kinetyczny, niska temperatura suchego lodu i odparowanie suchego lodu a więc przejście z formy stałej w gazową co objawia sie mikrowybuchem.

Przewaga suchego lodu nad piaskowaniem...

Czyszczenie suchym lodem ma wiele podobieństw z metodą piaskowania lub śrutowania, ale różni się od niego pod kilkoma kluczowymi względami. Suchy lód jest mniej agresywny, co oznacza, że jest bardzo skuteczny, ale nie jest metodą ścierną. Piaskowanie może profilować powierzchnie, co oznacza, że może zużywać powierzchnię, którą się czyści. Dodatkowo w piaskowaniu ścierniwo stanowi zagrożenie dla operatora, wadą też jest powstawanie pyłów, a więc odpadów, które należy po czyszczeniu zutylizować. Suchy lód jednak nie wszędzi się sprawdzi, jest to mniej agresywna metoda niż piaskowanie, czyli nie niszczy, nie rysuje i nie wnika w podłoże. Istnieje więc ryzyko, że nie będzie skuteczne w momencie kiedy w podłoże wżarło się już zabrudzenie, np. wdarła się korozja lub w powstałę mikro pory wszedł brud.

Ile trwa czyszczenie suchym lodem?

Pojedyńczy element, skomplikowane urządzenia czy linie produkcyjne – trudno oszacować dokładny czas potrzebny do całkowitej eliminacji brudu. Wpływ na czas mają przede wszystkim takie czynniki jak: skomplikowanie zadania, rodzaj czyszczonej powierzchni, wielkość i gabaryt czyszczonych elementów, poziom zabrudzenia, lokalizacja itd. 

Branżowe zastosowania suchego lodu.

Suchy lód jest miękki, nie palny, nieprzewodzący i zdrowy dla środowiska. Nie powoduje korozji i mikrouszkodzeń materiału, nie pozostawia dodatkowego brudu, jest też łatwy do przechowywania. Metodę czyszczenia suchym lodem można stosować m.in. w procesach: usuwania klejów, ogólnego czyszczenia sprzętów, czyszczenia form wtryskowych, renowacji zabytków, usuwaniu pleśni i brudu ze ścian, usuwania farb i graffiti z elewacji, renowacji drewna, czyszczenia przewodów elektrycznych i urządzeń energetycznych, szaf sterowniczych i bezpiecznikowych i rozdzielnic elektrycznych, czyszczenia powierzchni delikatnych i polerowanych bez matowienia powierzchni.

Czy czyszczone elementy wymagają demontażu?

Czyszczenie suchym lodem jest to proces suchy, który nie narusza struktury powierzchni dzięki temu można czyścic elementy na miejscu bez demontażu i podczas pracy urządzenia. W zakładach gdzie pracuje się na formach wtryskowych jest to szczególnie ważny aspekt ponieważ nie trzeba demontować form w celu ich oczyszczenia. Znacząco skraca to przestoje w procesie produkcyjnym i eliminuje czas i zasoby potrzebne do wykonania tej operacji według dotychczasowej procedury.

Czy czyszczenie suchym lodem a piaskowanie to ten sam proces?

Czyszczenie suchym lodem i piaskowanie są to metody czyszczenia strumieniowego. W piaskowaniu materiał ścierny to przede wszystkim piasek, soda, szkło. Efektem jest naruszenie struktury materiału i pozostawienie porowatej powierzchni. Nie ma możliwości aby stosować tą metodę na urządzeniach i elementach mechanicznych bez rozkręcania i zabezpieczania powierzchni przed uszkodzeniem, piaskowanie generuje także bardzo duże odpady. 

Czyszczenie suchym lodem to metoda czyszcząca, której głównym zadaniem jest usunąć zabrudzenia nie naruszając powierzchni. W tej metodzie medium to granulki suchego lodu, które w kontakcie z podłożem odparowują. Dzięki efektowi sublimacji przechodzą z formy stałej do gazowej, objawia się to mikro wybuchem i oderwaniem brudu od powierzchni. 

Podsumowując

Obie metody czyszczące maja podobną zasadę działania, ale zupełnie inne zastosowanie.